Owy cykl powstał na bazie zasady ciągłego doskonalenie. Jego autor nieustannie podkreślał znaczenie doskonalenia procesów pracy w oparciu o ciągłe doskonalenie. Każde planowane przedsięwzięcie musi opierać się na dobrym planowaniu, wykonaniu, sprawdzeniu oraz działaniu. Cykl Deminga obrazuje rys. 1.
Rys. 1 Cykl Deminga
Źródło: Zasady, Metody i techniki wykorzystywane w zarządzaniu jakością, Wyd. PP, 2010, Poznań s. 41
Planowanie
Planowanie jest kluczowym etapem projektowania każdego procesu. Aby proces był realizowany sprawnie, musi być odpowiednio zaplanowany. To na tym etapie określa się cel każdego procesu, przedsięwzięcia, zasoby niezbędne do realizacji, a także spodziewany wynik lub miernik planowanego procesu. Oprócz tego określa się czynności niezbędne do realizacji planowanego procesu, przedsięwzięcia.
Wykonanie
Na etapie wykonania następuje wdrożenie założeń opracowanych na etapie planowania. To swoiste sprawdzenie w praktyce jak proces będzie funkcjonował.
Sprawdzenie
Sprawdzenie polega na ocenie procesu w etapie wykonania. Ocena ta polega ma weryfikacji wszystkich założeń dotyczących funkcjonowania procesu do osiągniętych wyników. Weryfikacja to swoiste podsumowanie realizacji przyjętych założeń, celów, zasobów, wyników do tego co udało się uzyskać w etapie wykonania.
Działanie
Działanie to etap wdrażania usprawnień na podstawie opracowań wyników na etapie sprawdzenia. Chodzi tutaj o wdrożenie działań korygujących i zapobiegawczych dotyczących funkcjonowania procesu.
Podsumowanie
Cykl Deminga to kompleksowy model planowania i wdrażania działań jakościowych opartych na zasadzie ciągłego doskonalenia. Stanowi istotny drogowskaz dla projektowania całych procesów w zarządzaniu jakością. Jest istotnym modelem, na którym opiera się cała idea zarządzania jakością.
Bibliografia
[1] Zasady, Metody i techniki wykorzystywane w zarządzaniu jakością, Wyd. PP, 2010, Poznań
Autor: Mateusz Lembicz © Wszelkie prawa zastrzeżone